Please enable JS

Vitrektomi

Tanımı Klinik Önemi Sebepleri ve Risk Faktörleri Bulguları Testleri ve Tanısı Tedavisi

Vitrektomi

Vitrektomi gözün arka kısmında geniş alanda boşluk dolduran jeli bulunduğu yerden ayırıp boşaltma işlemidir. Vitreus denilen bu jelin boşaltılması vitreoretinal cerraha retinaya ulaşma imkanı verir. Vitrektomi bir çok hastalık için bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Vitrektomi uygulamasının bir çok endikasyonu vardır. En önemli sebepleri: - Diyabetik retinopati - Vitreus kanaması - Makula deliği - Makular pucker (kırışıklık) - Retina dekolmanı - Katarakt cerrahisi sonrası göz içinde lens kalıntısı komplikasyonu

Yapılan cerrahi kesinin uzunluğu milimetrik boyutlarda olup ameliyat göze uygulanan üç delikten yapılır.

Her bir kesi gözün arkasına ulaşmak için bir port vazifesi görür. İlk portun görevi boşalan vitreusu doldurmak için özel salin solüsyon enjeksiyonu yapmaktır. Ameliyat esnasında devreye giren bilgisayar kontrolündeki vitrektomi ünitesi göz basıncında düşüklüğünü fark ederek göz içine port aracılığıyla otomatik olarak solüsyon verir. İkinci port göz içini aydınlatmak ve cerraha görüş sağlamak için fiber optik ışık kaynağı içerir. Üçüncü port ise cerrahi işlemi gerçekleştiren adına prob denilen uçtur.

Standart vitrektomi cerrahisinde 20 gauge uç kullanılır. Bu yöntemde kesi her ne kadar milimetrik de olsa dikiş atılması gerekir. Yeni uygulanmaya başlanan ve sadece 0.5 mm delik gerektiren 25 gauge yönteminde dikiş gerekmez ve skleraya uygulanan cerrahi insizyon kendiliğinden iyileşir.